Człowiek już od czasów starożytnych zastanawiał się, w czym tak naprawdę jest sens życia? Większość ludzi nie jest zadowolona ze swojego życia i pragnie je zmienić. Najczęstszą przyczyną tego niezadowolenia jest słaba sytuacja materialna, którą usilnie próbujemy poprawić, poświęcając temu niekiedy cały nasz czas i energię. W tej gonitwie łatwo zapominamy o wszystkim innym, co się dzieję wokół nas.
Matematycy wiedzą, że każda liczba skończona podzielona przez nieskończoność jest nieskończenie mała, oznacza to, że jej granica wynosi zero. To dlatego próby określenia sensu życia przez osoby niewierzące bywają bardzo naiwne. Jeśli za kilka dekad wszystko, co materialne zniknie, to czy takie życie może mieć jakikolwiek sens?
W moim odczuciu, wszystko, co robimy tutaj na ziemi, ma znaczenie tylko wtedy, kiedy spoglądamy na to i oceniamy z perspektywy wieczności. Wiara jest zarówno źródłem jak i celem całego życia religijnego chrześcijanina. Im bardziej człowiek poznaje Boga, tym głębsza i silniejsza jest jego wiara.
Czasem, bez żadnej przyczyny robi nam się smutno i często czujemy się, jakby nie dało się temu zaradzić. W takich momentach często dopada nas samotność, nie ma do kogo się zwrócić i komu opowiedzieć, co się dzieje w naszym życiu. Nie ma z kim porozmawiać o porażkach i stratach, które niszczą nas kawałek po kawałku, o piętrzących się problemach i towarzyszącym im, narastającym bólu. Jak dziwnie by to nie brzmiało, to właśnie w takich sytuacjach może pomóc wiara i Bóg, który jest w środku każdego z nas i pomaga nam zawsze, nawet, kiedy tego nie chcemy. Kiedy rozmawiam z Bogiem za pomocą modlitwy, uświadamiam sobie, jak małe są nasze problemy i że nasze życie nie jest aż takie złe, jak czasem zaczynamy je postrzegać. Od takiej rozmowy natychmiastowo robi nam się ciepłej i spokojniej na sercu.
Podstawą wiary dla mnie jest bycie dobrym człowiekiem. Wiara wspiera to małe dobro, które każdy z nas ma w sobie oraz pomaga rozwijać nasze dusze, otwiera dla nas świat i pomaga dostrzec wiele ważnych rzeczy, które w ciągłej gonitwie umykają naszej uwadze.
Oleksandr Shepetukha / Łódź, 19.11.2020r.

You may also like

Back to Top